جستوجوی تور

همه تور ها

آفر دونی

باشگاه

logo

021-49976

سفر با هواپیما در بارداری

4.3/5 - (22 امتیاز)

آیا سفر کردن در مدت زمان بارداری برای مادر و کودک مشکلاتی را ایجاد میکند؟ این یکی از سوالی های است که زوج هایی که در شرف، سه نفر شدن میباشند برایشان پیش میاید، آنها میخواهند بدانند، آیا مسافرت کردن با هواپیما برای یک خانوم حامله خطرناک است؟! و چطور میتوان از این خطر کم نمود ، همچنین اگر پرواز برای شما مناسب نیست چه جایگزینی را میتوان انتخاب نمود.

سفر با هواپیما در بارداری
سفر با هواپیما در بارداری

خطرات سفر با هواپیما

سفر هوایی در چند سال اخیر رتبه دوم را در امنیت مسافران داشته است، اما خانوم هایی که قصد دارند با هواپیما به سفر بروند، میبایست نکاتی را مد نظر داشته باشند، که در ادامه به آن میپردازیم.

قبل از پرواز حتما با پزشک خود مشورت کنید و گواهی را که دارای اطلاعاتی از قبیل “تاریخ حدودی زایمان” و “گروه خونی شما” و همچنین “شماره تماس پزشک” در آن وجود دارد را، همراه خود داشته باشید.

سفر هوایی در بارداری چه مشکلاتی را برای خانوم ها ایجاد میکند؟

سفر در 3 ماه اول بارداری

سفر در ماه های اول بارداری مشکلی به وجود نمی آورد و فلز یاب ها به جنین شما آسیب نمیزنند

یکی از مواردی که مسافران هوایی باردار باید در هر سه ماهه بارداری احتیاط بیشتری را رعایت کنند؟ لخته های خون، که احتمال ایجاد آن در افراد باردار 7 برابر بیشتر است – به خصوص در طول پروازهای طولانی. برای حداقل رساندن خطر، می توانید یک صندلی در راهرو رزرو کنید، هر چند وقت یکبار راه بروید، و پاها و انگشتان پا را در حالی که نشسته اید تکان دهید.

سه ماهه دوم بارداری

بهترین زمان برای سفر اواسط بارداری (هفته 14 تا 28) است. در این هفته ها انرژی شما برگشته، تهوع صبحگاهی بهبود یافته یا از بین رفته است و شما همچنان می توانید به راحتی سفر کنید. بعد از 28 هفتگی، ممکن است حرکت کردن یا نشستن برای مدت طولانی سخت‌تر باشد.”

اگر در سه ماهه دوم بارداری خود پرواز می کنید، ایده خوبی است که هیدراته بمانید، برای جلوگیری از لخته شدن در پروازهای طولانی به فکر پوشیدن جوراب های ساق بلند باشید و مطمئن شوید که در صورت بروز شرایط اضطراری، تحقیقات خود را در مورد بیمارستان های نزدیک مقصد خود انجام داده اید.

ممکن است به بیماران پرخطر – و به ویژه آنهایی که فشار خون، دیابت، سلول داسی شکل ناشی از بارداری دارند – توصیه شود که بعد از ۲۴ هفته پرواز نکنند – یا اصلاً پرواز نکنند.

و از آنجایی که تهوع صبحگاهی و خستگی ممکن است بزرگترین شکایت شما در سه ماهه اول باشد، ممکن است بخواهید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آوردن داروی ضد تهوع با خود مشورت کنید.

شرکت های هواپیمایی معمولا قوانین یکسانی در رابطه با خانوم های باردار دارند، که در لیست زیر به آنها اشاره میکنیم.

قوانین شرکت های هواپیمایی در رابطه با خانوم های باردار

 • به دلیل بالا رفتن شانس زایمان بعد از 37 هفته (اگر دو قلو دارید این مدت به 32 هفته کاهش پیدا میکند.) برخی از شرکت های هواپیمایی به شما اجازه پرواز را نمیدهند، (برای اطلاعات بیشتر میتوانید این موضوع را از شرکت هواپیمایی پیگیری کنید.)
 • میبایست بعد از هفته 28 بارداری ،حتما گواهی پزشگی همراه خود داشته باشید.
 • سفر هایی که بیشتر از 4 ساعت طول میکشند، به دلیل فشار زیاد وارد شده، احتمال لخته شدن خون در بدن وجود دارد، پس بهتر است از این نوع سفر ها اجتناب کنید و یا موارد پزشکی را رعایت کنید.

بهترین زمان مسافرت با هواپیما برای خانم های باردار بین 4 تا 6 ماهگی میباشد.

مراقبتی های شخصی

 • قبل از رزرو بلیط این موضوع رو با شرکت هواپیمایی و رزرواسیون تور هماهنگ کنید، با این کار صندلی کنار راه رو و نزدیک به سرویس به شما تعلق میگیرد و شما میتوانید به راحتی بلند شوید و مقداری قدم بزنید تا پاهای شما ورم نکند.
 • لباس های راحتی بپوشید و از پوشیدن لباس های جذب خودداری کنید.
 • به دلیل هوای خشک کابین بهتر است، آب و مایعات زیاد بنوشید.
 • اگر در صندلی خود راحت نیستید میتوانید از مهمان دار بالش بخواهید.
 • از کثیف ترین قسمت های هواپیما میتوانیم به میزهای تاشو، دستگیره ها و سگک کمربندها اشاره کنیم که بعد از لمس آنها میبایست دست های خودتان را ضدعفونی کنید.
 • کمربند هواپیما را زیر شکم خود ببندید.
 • قبل از پرواز از مواردی که نفاخ هستند دوری کنید، مثل کلم بروکلی و نوشابه های گازدار.

مشکل JET LAG
در پرواز های که مقاصد شما با مبدا شما اختلاف زمانی بسیار بالایی دارد احتمالا دچار مشکل جت لگ شوید یعنی شب هنگام پرواز کنید و دوباره در تاریکی هوا به مقصد برسید، برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

واکسن در پرواز برای خانم های باردار

واکسن در پرواز برای خانم های باردار، به دلیل اجباری بودن کارت واکسن در برخی از شرکت های هواپیمایی ، شما مجبور به زدن واکسن هستید. اما باید بدانید برخی از واکسن ها (واکسن فعال نام دارند) به دلیل وجود ویروس زنده ضعیف شده مورد تایید برخی از پزشکان نیستند همچنین پزشکان اعتقاد دارند تا پایان مدت بارداری میبایست از زدن واکسن خوداری کنید. (اگر سفر غیر ضروری است، بهتر است از سفر کردن صرف نظر کنید.

در حالی که ممکن است عادت داشته باشید برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید یا فقط وسایل مورد نیاز خود را جمع آوری کنید چند چیز اضافی وجود دارد که باید قبل از رزرو پرواز در دوران بارداری انجام دهید

اقدامات لازم قبل از سفر در بارداری

اگر در هوای گرم سفر می کنید:

 • یک بطری آب همراه داشته باشید و مرتب آب بنوشید.
 • در گرمترین بخش روز در سایه یا داخل خانه بمانید،سفر نکنید با پوشیدن لباس های گشاد، کلاه و ضد آفتاب از پوست خود محافظت کنید.
 • از عجله و جنب وجوش بیش از حد خودداری کنید – فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید و به خودتان زمان زیادی بدهید.

 چک کردن بیمه مسافرتی

حتما پزشک خود را از سفر خود مطلع کنید

اگر محدودیت‌های سفر تغییر کند، پزشک توصیه می‌کند در خانه بمانید، یا اگر علائم نگران‌کننده‌ای مانند خونریزی، درد شکم، تورم، سردرد، تغییرات بینایی یا کاهش حرکت جنین را تجربه کردید، برنامه ‌سفر خود را به تعویق بیندازید یا لغو کنید. و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ به برخی از سوالات شما

بهترین زمان برای سفر رفتن خانوم حامله چه زمانی است؟
بهترین زمان اواسط بارداری بین هفته 14 تا 28 میباشد چرا که در طول این هفته ها انرژی شما بازگشته و حالت تهوع صبگاهی شما از بین رفته است.

آیا قبل از سفر باید با پزشک متخصص صحبت کنم؟
بله، بهتر است درمورد سلامت سفر خود با پزشک و یا ماما خود صحبت کنید و سلامت خود و بچه را بسنجید ، چرا که امکان به وجود آمدن مشکلاتی از  (زایمان زودرس – پارگی رحم قبل از زایمان به دلیل فشار وارد شده – پره اکلامپسی) وجود دارد

آیا سفر هوایی در دوران بارداری بی خطر است؟
برای زنان باردار که دارای سلامت کامل هستند ، سفر هوایی در اکثر موارد کاملا ایمن هستند.

چه زمانی نباید پرواز کنید؟
اگر شرایط پزشکی یا بارداری خاطی دارید ممکن است با پرواز بدتر شود که نیازمند مراقبت های اورژانسی سریع داشته باشید.

قبل از سفر باید مطمعین شوید که شرکت بیمه هزینه های شما را حتی زمانی که از کشور خارج شوید پرداخت کند در غیر این صورت باید یک بیمه مسافرتی تهیه کنید.

حتما یک کپی از پرونده وضعیت سلامت خود که ترجمه شده است را همراه خود داشته باشید و قبل از ساکن شدن، آدرس کلینیک ها و بیمارستان های نزدیک محل سکونت خود را ثبت کنید

جایگزین سفر هوایی

اگر  مجبور به سفر هستید و نمیخواهید با هواپیما سفر خود را انجام دهید میتوانید به سفر جاده ای بپردازید، اما توجه داشته باشید بصورت منظم باید توقف کنید و مقداری راه بروید ، لباس های راحتی بپوشید که به راحتی قابل تعویض باشند.

از خوردن غذا های بین راهی دوری کنید و آب معدنی بنوشید، نکته آخر اینکه کمربند خود را زیر شکم خود ببندید.

لینک مطلب به زبان اصلی