در حال بارگذاری

سوالات

تماس

باشگاه

مجله

درباره ما

سایر

خانه

Loading...

آفر

هتل

سفرو

021-49976

حقایق جالب راجع به برج خلیفه

3.6/5 - (14 امتیاز)

برج خلیفه یک آسمان خراش بزرگ در دبی است. این ساختمان به عنوان بلند ترین آسمان خراش کنونی جهان شناخته میشود .

این آسمان خراش محبوب ترین جاذبه توریستی دبی است که شامل چندین عرشه رصدی در بالای آن میشود. بازدید کنندگان آن میتوانند به طبقه‌ی آخر بروند و از تماشای زیبایی های شهر لذت ببرند.

علت نام گذاری برج خلیفه
این آسمان خراش معروف قبلا به عنوان برج دبی شناخته میشده که در سال 2010 بعد از افتتاح رسمی آن به برج خلیفه تغیر نام داد.این نام برگرفته از خلیفه رئیس جمهور ابو ظبی است. امارات عربی ، برج خلیفه و دیگر پروژهای ساختمانی در دبی زمانی به دلیل حمله بحران مالی در آستانه توقف بودند و ابو ظبی که همسایه دبی است به دبی کمک مالی میکرد; و به همین دلیل برج دبی به برج خلیفه تغییر نام داد. ناگفته نماند که دلیل دیگر آن این است که خلیفه در دین اسلام از معنا و مفهوم ویژه ای برخوردار میباشد که به معنی رهبر عالی مردم جهان است.

آدرس برج خلیفه

برج خلیفه در دبی  و در بلوار محمد بن رشید و منطقه ای در امتداد جاده شیخ زید قرار گرفته است، این برج زیبا در مرکز شهر واقع شده.

مقایسه برج های مارینا و برج خلیفه:

منطقه مارینا درست در کنار دریا قرارگرفته، ولی برج خلیفه تنها چند کیلو متر از دریا فاصله دارد. بنا بر این از لحاظ مناظر طبیعی اطراف مارینا امتیاز بیشتری نسبت به برج خلیفه دارد. اما اطراف برج خلیفه هم زیبایی سازی هایی انجام داده اند که دور بودن از جاذبه های طبیعی را جبران کرده. مثل دریاچه ها و رودخانه های دست سازی که اطراف آن ساخته شده است.

فضای داخلی برج خلیفه

فضای داخلی برج خلیفه از المان های بومی عرب الهام گرفته شده و وقتی وارد برج خلیفه میشوید شاهد همنشینی المان های مدرن و گرانبها در کنار المان های بومی و محلی میشوید.

طراح برج خلیفه

برج خلیفه توسط طراح بزرگی به نام آدریان اسمیت که پروژه ساختمان های مطرحی را طراحی کرده، طراحی شده. مثل پروژه گرینلد ووهان چین برج خلیفه از بالا شبیه حرف Y بزرگ به نظر میرسد ، ساخت این برج از یک گل به نام لیلی عنکبوتی الهام گرفته شده است. به این صورت که قطر برج هرچه از زمین دور تر شده و به سمت آسمان میرود کم تر میشود .این ایده هم به پایداری ساختمان و هم به زیبایی نمای کلی آن کمک کرده است. به صورتی که اگر از نمای بالا به برج خلیفه نگاه کنیم شبیه به یک گل برجسته که از آسمان به زمین چسبیده است میشود. این ایده بر روی خیلی از سازه های دیگر در سراسر جهان استفاده شده است از جمله "برج جده" که در حال ساخت است . برج CN، یا برج ووهان چین ، و برج روسیه ، این نوع شیپ ها بیشتر برای کاربری مسکونی و هتل ها مورد استفاده قرار میگیرد. که افراد بتوانند دید بهتری در ساختمان به فضای بیرون داشته باشند.

آیا میدانستید ایده ساخت خلیفه از ساختمان امپایر استیت در نیویورک بیش از دهه 1960 گرفته شده است!
طراح برج خلیفه چه کسی است؟ برج خلیفه توسط آدریان اسمیت، معمار شرکت ،OWINGS،SKIDMOR درشیکاگو طراحی شده است.

طبقات برج خلیفه

برج خلیفه 163 طبقه دارد اما فقط تا طبقه 154 قابل کاربری میباشد و از طبقات 154 به بالا ، درواقع طبقات فنی و تاسیسات برج میباشند.اما اگر تمام طبقات برج را حساب کنیم،باید بگوییم که برج خلیفه 209 طبقه دارد، ارتفاع این آسمان زیبا، 828 متربا احتساب مناره مخروطی آن گزارش شده است.

امکانات طبقات برج خلیفه

 • از طبقه 8 تا طبقه 39 برای هتل رستوران آرمانی
 • از طبقه 39 تا 108 طبقات مسکونی
 • طبقه 43 و 76 استخر های برج خلیفه
 • طبقات 43،76،123 شامل لابی های اختصاصی که امکانات ویژه ای از جمله باشگاه، استخر و تفریحات آبی و سالن سرگمی
 • از طبقات 108 تا 154 شامل واحد های تجاری و اداری
 • طبقات 124،125،148،سکوی تماشا و برای بازدید عموم
 • طبقه 122 رستوران معروف اتمسفر
 • تعداد طبقات برج خلیفه به قدری زیاد هست که 2909 پله از طبقه همکف تا طبقه 160 شمرده شده.

ارتفاع برج خلیفه

مقایسه برج العرب و دیگر ساختمان های بلند دنیا

ارتفاع برج خلیفه 828 متر تا بالای گلدسته آن است.

اندازه گیری برج تا بالای گلدسته انجام میشود زیرا گلدسته آن از عناصر معماری برج به حساب می آید.

قبل از سال 2010 ارتفاع برج خلیفه را به این دلیل که رقیبان در بازار از آن پیشی نگیرند فاش نمیکردند، که سرانجام توسط شرکت پیمانکار آن (هلدینگ اعمار) که بر روی این پروزه کار میکرد ادعا کرد که ارتفاع این پروژه 828 متر تا نوک آن است.

لقب بلند ترین برج جهان
تا به امروز برج خلیفه تاج بلند ترین ساختمان جهان را در اختیار داشته است که قرار است 3 تا 5 سال دیگر هم این لقب را همراه خود داشته باشد. چون در سال 2025 قرار است که برج نهر دبی یا برج جده از آن هم بلندتر بشود.

 

امکانات تفریحی و رفاهی برج خلیفه

برج خلیفه از امکانات رفاهی و تفریحی بالایی برخوردار که موجب شده تبدیل به مکانی همیشگی برای مخاطبان خود شود. رستوران هایی با ویو و کیفیت بالا،باشگاه،استخرواسپا،روف تاپ و غیره که برج خلیفه رو تبدیل به بهشت بی همتا و رویایی برای عموم کرده.

ویو پانوروماتیک به کل شهر

یکی از کار های محبوب در برج خلیفه که مردم برای آن صف میبندن تماشای شهر با ویو پانوروماتیک به کل منطقه که برای این کار باید با آسانسور به طبقه 124 بروید و همچنین در سکوی طبقه 124 دوربین هایی وجود دارند که میتوانید با استفاده از آنها نقاط مختلف را برسی کنید.

تماشای خیره کننده سکوی اسکای

سکوی اسکای، سکویی آرامش بخش تر و خلوت تر است. بازدید کنندگان باید برای رفتن به این سکو به لانج اختصاصی برج بروند و تا نوبتشان شود، از خرما با چای یا قهوه ای که با آن ازشان پذیرایی میشود منتظر بمانند،هر گروهی که نوبتش میشود فقط 30 دقیقه میتواند از این ویو نفس گیر لذت ببرد.

رستوران های برج خلیفه

رستوران اتمسفر

رستوران اتمسفر یکی از لوکس ترین رستوران های معروف دبی که به شما این امکان را میدهد که از غذای لذیذی که سفارش دادید لذت ببرید و هم از ویوی معرکه در ارتفاع 442 متری از سطح شهر نفستان بند بیاید و غذای خود را در اوج هیجان و لذت میل کنید.

مجموع رستوران و هتل های آرمانی

هتل های آرمانی

هتل ها و رستوران های آرمانی در واقع از زیرمجموعه برند لاکچری و محبوب جورجیو آرمانی هستند.هتل آرمانی یکی از شیک ترین و مجلل ترین هتل های جهان است که میهمان های ان میتوانند شانس این را داشته باشند که رقص فواره های چشم نواز برج الخلیفه را در آن تماشا کنند.

مجموع رسنوران های آرمانی

مجموع رستوران های آرمانی از جمله شیک ترین و با شکوترین رستوران های عمارات شناخته شده و همچنین ویو و دکوراسیونی که این رستوران ها دارند آنهارا به مکانی فراتر از تصور تبدیل کرده.

نام رستوران های جورجیو آرمانی در برج خلیفه

 • رستوران آرمانی آمل
 • رستوران ایتالیایی آرمانی
 • رستوران آرمانی هاشمی
 • رستوران آرمانی دلی
 • رستوران مدیترانه ای آرمانی

اتفاقاتی که در برج خلیفه رخ میدهد!

هرسال در برج خلیفه نمایش لیزری یا اتش بازی بر قرار است و هزاران نفر برای تماشای آن میروند. آخرین نمایش آتش بازی در ژانویه 2022 و نمایش های لیزری هم در برخی از جشنواره ها رخ میدهند.

اهداف ساخت برج خلیفه

زمانی که دولت دبی تصمیم به ساخت بلند ترین ساختمان جهان گرفت ، اهداف متفاوتی از ساخت آن وجود داشت

 • تبدیل کردن صنعت گردشگری به عنوان دومین منبع درآمد دبی بعد از نفت تا وابستگی آن به نفت کمتر شود
 • اضافه کردن هویت و شهرت به کشوردبی تا بتواند توجه جهانیان را به خود جلب کند. و از صنعت گردشگری درآمد داشتع باشد.
 • بازگرداندن عنوان بلند ترین ساختمان جهان به خاور میانه
 • ایده ساخت خلیفه از ساختمان امپایر استیت در نیویورک پیش از دهه 1960گرفته شده است

نمای کلی برج خلیفه

برج خلیفه از بالا شبیه حرف Y بزرگ به نظر میرسد ، برای ساخت این برج از یک گل به نام لیلی عنکبوتی الهام گرفته شده است. به این صورت که قطر برج یواش یواش هرچی از زمین به سمت آسمان که میرود قطر برج کمتر میشود.این ایده هم به پایداری ساختمان و هم به زیبایی نمای کلی آن کمک کرده است. این ایده بر روی خیلی از سازه های دیگر در سراسر جهان استفاده شده است از جمله برج جده که در حال ساخت است . برج CN، یا برج ووهان چین ، و برج روسیه ، این نوع شیپ ها بیشتر برای کاربری مسکونی و هتل ها مورد استفاده قرار میگیرد. که افراد بتوانند دید بهتری در ساختمان به فضای بیرون داشته باشند.

 

مکان های قابل بازدید اطراف برج خلیفه

 • اکواریوم
 • دبی مال
 • برج پارک
 • فواره دبی
امکانات عجیب برج خلیفه
مجهز به 57 آسانسور و هشت بالابر که با سرعت 36 کیلومتر بر ساعت حرکت میکند مجهز به سیستم ردیابی باد روی درها مجهز به پارکینگ با ظرفیت 2957 خودرو برج خلیفه چند برابر بیشتراز برج ایفل و ساختمان امپایر استیت ارتفاع دارد

 

چگونه به برج خلیفه بریم

ما به شما توصیه میکنیم برای رفتن به برج الخلیفه از مترو استفاده کنید سیستم مترو دبی یکی از سریع ترین و به صرفه ترین روش ها برای رفتن به برج خلیفه است. برای رفتن به برج خلیفه باید سوار قطار های  خطوط قرمز رنگ بشوید و در خود استگاه برج خلیفه پیاده بشوید و با استفاده از اتوبوس f13  در عرض چند دقیقه از ایستگاه مترو به برج خلیفه بروید. فقط فراموش نکنید که از قبل بلیط رزرو کنید یا اگر میخواهید به رستوران ها بروید حتما از قبل میز رزرو کنید.