جستوجوی تور

همه تور ها

آفر دونی

باشگاه

سفرو

 

جاذبه های وان ترکیه

3.3/5 - (6 امتیاز)

وان شهری با مسافتی کوتاه اما قدمتی طولانی و جاذبه‌های زیادی برای دیدن است، مخصوصا برای افرادی که علاقه به دیدن مکان‌های تاریخی دارند. این شهر زیبا که مجموعا 2289 کیلومتر مربع وسعت دارد. یکی از معروف‌ترین المان‌های شهر وان، گربه‌هایی با یک چشم زاغ است. این شهر تاریخی زیبا دارای کتیبه‌هایی با خط میخی می‌باشد که مربوط به حدود 1300 تا 700 سال قبل از میلاد مسیح است.

 

شهر قدیمی وان

دانشمندان با انجام برخی از کاوش‌ها و مطالعات بر روی تپه تیلکی به این نتیجه رسیده‌اند که سابقه سکونت انسان در این شهر به 5000 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. شهر قدیمی وان در سال 1915 هنگامی که نیرو های عثمانی، در مقابل ارتش روسیه در حمایت از انقلابیون ارمنی به قلمرو عثمانی حمله کرده بودند، عقب نشینی کردند .روس ها این شهر را تا سال 1917 حفظ کردند، تا زمانی که انقلاب روسیه دچار فروپاشی شد.

شهر وان در سلطنت ایرانیان

شهر وان در اواسط قرن ششم قبل از میلاد مسیح تحت سلطنت ایرانیان بود و پس از آن توسط اسکندر مقدونی فتح شد و بعد از مرگ او هم قسمتی از شهر وان به امپراطوری سلوکیان اضافه شد.”آیا میدانستید که نام شهر وان را پادشاه ارامنه گذاشته اند”

جدیدترین پیشنهادها و اخبار تورها را در اینستاگرام ما دنبال کنید

وان امروزی

شهر وان از قرن بیستم تا امروز با بلوارهای وسیع همراه با هتل‌ها، رستوران‌ها، جاذبه‌ها و وسایل حمل و نقل امروزی تجهیز شده است. البته برای رسیدن به قسمت مدرن شهر باید به 5 کیلومتری ساحل دریاچه وان برید.

جاذبه های دیدنی شهر وان ترکیه

 

جزیره آختامار

جزیره آختامار با نام جزیره آکدامارهم شناخته می‌شود که در غرب شهر وان واقع شده است، سه جزیره دیگر در کنار این جزیره در اطراف دریاچه وان قرار دارند.

قلعه هوشاپ

قلعه هوشاپ در نزدیکی منطقه چاوش تپه قرار دارد و  به دستور حاکم وان در دوران سلسله محمودی ساخته شده است نام این قلعه زیبا را از رودخانه‌ای در نزدیکی همین منطقه به نام رود خانه هوشاب گرفته‌اند.

آبشار مرادیه

آبشار مردادیه

آبشار مرادیه در نزدیکی استان وان در شهرستان داوودیه قرارگرفته است. این آبشار خروشان زیبای پراقتدار همچنین طبیعت زیبایی هم در اطراف خودش دارد.

مرکز خرید  ای وی ام وان

اگر گذرتان به شهر وان افتاد و به سرتان زد که خرید کنید یا نیاز به یک مرکز خرید برای تهیه سوغاتی دارید، مرکز خرید ای وی ام یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های وان و مکان مناسبی برای شما است چرا که کیفیت بهتری نسبت به مرکز خریدهای دیگر دارد.

مسجد کایا چلبی

مسجد کاایا چلبی یکی دیگر از بناهای قدیمی شهر وان است که توسط کایاچلبی ساخته شد; در دیوارهای ورودی آن می‌توانید آثاری از نقاشی‌های طبیعت و اشکال هندسی را مشاهده کنید.

مسجد جامع وان

مسجد جامع وان
مسجد جامع وان

مسجد جامع وان به دوران سلجوقیان برمی‌گردد، این مسجد توسط زلزله و جنگ جهانی متحمل آسیب شده و قسمتی از مناره و دیواره‌های آن باقی مانده است. مسجد جامع وان را به اسم اولو جامی هم می‌شناسند.

دریاچه وان

Akdamar Island | دریاچه وان

دریاچه وان بزرگ‌ترین دریاچه موجود  در کشور ترکیه به حساب می‌آید. این دریاچه فاصله خیلی کمی با کشور ایران دارد. شاید برایتان جالب باشد که دریاچه وان درواقع حاصل فعالیت‌های آتشفشانی در سال‌های دور بوده است.

قلعه وان

قلعه‌ی زیبای وان که بر فراز کوه‌های دریاچه وان ترکیه قرار گرفته شبیه به خرابه‌ای با ستون‌های بزرگ و دیوارهای سربه فلک کشیده توسط پادشاه اوراتور در زمان تمدن آن ساخته شده است.

خانه گربه های وان

خانه گربه های وان
خانه گربه های وان

یک نوع خاص نژاد گربه در کشور وان وجود دارد که تبدیل شده به نماد کشور وان ترکیه، از این رو یک بنیادی جهت حمایت از گربه‌های این منطقه تاسیس کرده‌اند به نام خانه گربه‌های وان، در این خانه درواقع از گربه ها حمایت و نگهداری می‌شود.

قلعه چاوش تپه یا ساردورینیلی

قلعه چاوش تپه یا همان ساردورینیلی که درواقع یک بنای با قدمت تاریخی عظیم است مربوط به  قرن هشتم پیش از میلاد مسیح می‌شود.

موزه شهر وان

شهر وان از لحاظ فرهنگی، شهری ثروتمند و با تمدن شمرده می‌شود، این شهر پرتاریخ صنایع دستی‌های فراوان و صخره آرایی و کتیبه‌های فراوانی دارد و همه این زیبایی‌های گران قدرش را در یک موزه که امکان بازدید از آن برای عموم وجود دارد، نگه داری می‌کنند.

صومعه واراگاوانگ

صومعه واراگاوانگ
صومعه واراگاوانگ

صومعه واراگاوانگ از مهم‌ترین جاذبه‌های وان است که به نام هفت کلیسه هم شناخته می‌شود، این کلیسا در جنوب شرقی شهر قرار دارد. بنای این صومعه در قرن 11 میلادی ساخته شده و در دوران صفاریان یکی از بزرگترین صومعه های دوران خود بوده است.

نحوه دسترسی از شهر ترکیه به شهر وان

از غرب ترکیه با اتوبوس یا ماشین می‌توانید خودتان به این شهر برسانید، یا این که اگر از ایران می‌خواهید یک راست به وان بروید می‌توانید از مرز رازی در شهرستان خوی با استفاده از ماشین‌های مخصوص خیلی راحت به شهر خوی بروید.